mBot, çocukların kullanması ve programlamayı öğrenebilmesi öngörülerek tasarlanmış düşük fiyatlı ve kolay kullanıma sahip bir robot kitidir. Basit bir şekilde blok programlama mantığı ile kolayca programlayabilir, üzerine ekstra donanımlar ekleyerek yalnızca hayal gücünüzle sınırlı farklı özellikler katabilirsiniz.

 

Cihazın Bluetooth özelliği sayesinde ister cep telefonunuzdan Türkçe destekli Makeblock uygulaması ile (Android/iOS) manuel olarak kontrol edin, isterseniz kablosuz olarak bağlayarak programlayın!

 

mBot'un kablosuz haberleşme modülleri değişebilir yapıdadır, arzu ettiğiniz zaman mBot 2.4GHz Modülü satın alarak Bluetooth bağlantılı mBot'unuzu 2.4GHz bağlantılı modele dönüştürebilirsiniz.

 

 

 

 

 

mBot ile Neler Yapabilirsiniz?

Üzerinde bulunan çizgi, ultrasonik, ışık, buton, IR alıcı, RGB LED, buzzer ve diğer çevre birimlerini kullanarak dilediğiniz projeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Duvardan kaçan bir robot inşa edebilirsiniz,

Çizgi izleyen robot yapabilirsiniz,

Bazı müzik seslerine göre oynatabilirsiniz,

Standart TV kumandası veya uyumlu uzaktan kumanda ile robot kontrolü yapabilirsiniz,

IR haberleşme ile diğer mBot robotlarla robotik işbirliği içinde grupça dans ettirebilirsiniz.

Scratch ile etkileşim yaptırarak, Scratch programındaki senaryo ve oyunları uygulatabilirsiniz.

App ile dövüş veya futbol oynatabilirsiniz.

Diğer mBot'lar ile haberleşmesini sağlayarak koordine hareketler yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Akıllı Telefon ve Tabletler ile Kolay Kullanım

mBot'unuzu Bluetooth bağlantısı sayesinde cep telefonu veya tabletinize yükleyeceğiniz uygulama ile ister programlayın, isterseniz de manuel olarak kumanda edin! Detaylı şekilde öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz:

 

 

 

 

Kolay Montaj

Robot size demonte olarak gelecektir. Set içerisinde yer alan 40 adet parçayı kolayca birleştirerek robotunuzu kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

 

 

Küçük, Fakat Yetenekli

mBot, dahili olarak gelen ultrasonik engel sensörü, çizgi sensörü ve kablosuz haberleşme modülü sayesinde bir mobil robottan bekleyeceğiniz tüm işlevleri yerine getirmeye hazırdır. mCore kartı sayesinde farklı başka sensörler/modüller de kolayca eklenebilir. Sensörler, telefonlarda kullanılan RJ45 tipi soketleri sayesinde ters takma gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. mCore kartının muhafaza kutusu üzerinde yer alan uyumlu bağlantılar ile robota Lego parçaları kolaylıkla bağlanabilir. Ayrıca robotun tamamen açık kaynaklı olması ve Arduino desteklemesi sayesinde isterseniz Arduino IDE kullanarak ileri seviyede programlama yapabilme imkanınız mevcuttur.

 

Sürükle-Bırak ile Kolay Programlama

mBot'u, çocukların kolay bir şekilde sıkılmadan programlama öğrenebilmesi için geliştirilmiş grafiksel blok programlama ortamlarından birisi olan Scratch tabanlı mBlock programını (Türkçe dil seçeneği mevcuttur) ile ister bilgisayarınızdan, isterseniz akıllı telefon/tabletinizden kullanın! Ayrıca robotu akıllı cihazlarınızdan programlamak istediğinizde size kolaydan daha karmaşığa doğru ilerleyecek bir eğitim de sunulmaktadır.

 

 

STEM'e Başlangıç İçin mBot Uygun Mu?

Makeblock firması, mBot robotu , "Her çocuk için bir robot" sloganı ile üretmektedir. Hedef kitlesi olarak çocuklar düşünüldüğünden karmaşık elektronik ve mekanik bağlantılara gerek duymadan kolayca lego mantığıyla birleştirilebilir. Kutusundan demonte halde çıkan mBot'u bireştirdiğinizde karşınızda sevimli bir robot duracaktır. mBot'u kolay bir şekilde programlayabilmeniz için Makeblock firmasının geliştirdiği Scratch platformu olan mBlock, Arduino ve Bluetooth özellikli mBot'larınız için akıllı cep telefonu ya da tabletinizde kullanabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Böylelikle robotik kodlamaya hızlı ve kolay bir başlangıç yaparsınız. Yalnızca temel sensörlerin yanı sıra, ekstra modüller temin ederek yaratıcılığın sınırlarlarını zorlayabilirsiniz!

 

Çocuklar İçin Robot Kodlama

mBot, çocukların oynamaktan zevk duyacağı manuel kumanda modunun yanı sıra mBlock programı ile cep telefonu veya bilgisayar aracılığıyla programlanarak çeşitli sensörlerden alacağı girişlere göre de hareket edecek şekilde kodlanabilir. Çocuklar böylece engellerden kaçan, ışık takip eden, labirent çözen robotları karmaşık kodlama işlemlerine gerek kalmadan ve mantığını anlayarak programlayabilecekler. mBot, okullar ve çeşitli kodlama atölyelerinde kullanmak için mükemmel bir üründür.

 

2.4GHz ile Bluetooth Bağlantılı mBot'ların Farkı Nedir? mBot'un Hangi Sürümünü Tercih Etmeliyim?

 

mBot'un temelde Bluetooth ve 2.4GHz bağlantıya sahip iki farklı sürümü bulunmaktadır. Bluetooth'lu sürümü cep telefonu/tabletiniz veya bilgisayarınız ile Türkçe destekli uygulamayı kullanarak kumanda edebilir veya programlayabilirsiniz. 2.4GHz sürümü ise yalnızca bilgisayarınıza USB üzerinden kablosuz haberleşme modülünü bağlayarak kullanabilirsiniz. Kişisel kullanım için Bluetooth'lu sürümü; sınıf gibi birden çok mBot'un bir arada bulunacağı ortamlar için ise Bluetooth bağlantısı karmaşa yaratabileceğinden dolayı 2.4GHz sürümü tercih etmenizi öneriririz. Bluetooth bağlantıya sahip mBot'unuzu 2.4GHz bağlantıya mBot 2.4GHz Bağlantı Modülü satın alarak kolaylıkla dönüştürebilirsiniz.

 

Parça Listesi:

2 × Mikro TT motor

1 × Universal tekerlek

1 x Me Ultrasonik Sensör

1 × mCore (anakart)

15 × Soket başlı vida M4x8

1 x Me Çizgi Takip Sensörü

2 × 90T plastik tekerlek

6 × Havşalı vida M3x25

1 x Bluetooth modül

2 × Lastik 90T B

8 × M3 somun

1 x Kurulum kitapçığı

2 × Cırt-cırt (velkro)

4 × Matkap uçlu vida M2.2 x 9.5

1 x Çizgi takip pisti

4 × Metal yükseltici M4x25

2 x 6P6C RJ25 kablo-20cm

1 x IR uzaktan kumanda

1 × Robot gövdesi (şase)

1 x USB A'dan B'ye kablo-1m

1 × Pil yuvası 4xAA

1 × Tornavida

 

NOT: Bu ürün, mavi renkli ve Bluetooth bağlantıya sahip güncellenmiş mBot v1.1 setinden oluşur.

 

mBot V1.1 eski modellerinden farklı olarak elektronik devre kartı koruması, geliştirilmiş sarhoş teker ve LiPo batarya yuvasına sahiptir (paket içerisinde LiPo batarya bulunmaz). mBot için özel tasarlanmış 3.7 V Lipo Batarya 950 mAh 25C - Mbot Pili isimli ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

 

LiPo batarya, kızılötesi kumanda için CR2025 saat pili ve eğitim kitabından oluşan mBot setlerimizi de buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

mBot Eklenti Paketleri

mBot'unuzu geliştirmek ve daha yaratıcı robotlar yapmak isterseniz, mBot uyumlu eklenti paketleri veya çeşitli mekanik ve elektronik modüller alabilirsiniz. Kapsamlı olarak çeşitli mekanik ve elektronik parçalara sahip MakeX Yarışma Paketi'ni de inceleyebilirsiniz.

 

Teknik Özellikler:

Yazılım ve Programlama:

Mac ve Windows ile uyumlu Scratch2.0 tabanlı mBlock(grafik)

Arduino IDE

Girişler:

Işık Sensörü

Buton

Infrerad Alıcı

Ultrasonik Sensör

Çizgi İzleyen Sensör

Çıkışlar:

Buzzer

RGB Led

Infrerad Verici

İki Motor Portu

Mikro Kontrolör: Arduino UNO tabanlı

Güç:

3.7V DC lityum batarya (Board üzerinde şarj edilebilir)

4 x 1.5V AA ( Şarj yeri yok)

Kablosuz Haberleşme:

Bluetooth (Bluetooth Versiyon)

2.4GHz Kablosuz Serial (2.4G Versiyon)

Ebatlar: 17 x 9 x 9cm

Ağırlık: 340g

 

Doküman & Yararlı Linkler:

Yeni başlayanlar için gerekli bilgi ve linkler (Türkçe)

mBot tanıtım dökümanı

mBlock programlamayı indirmek için tıklayınız.

Kids maker rocks with the robots (12 bölümden oluşmaktadır. Çocuklara grafik programlama, elektronik ve robotiği öğretmek için bir çok oyun ekranında mBot programlamayı eğlenceli bir şekilde göstererek kılavuzluk eder).

Scratch 2.0 the adventures of Mike (9 bölümden oluşmaktadır. Oyun, animasyon ve bir çok interaktif hikayeler ile Scratch 2.0 dünyasını keşfetmeniz de sizlere kılavuzluk eder).

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

MakeBlock mBot Bluetooth Kiti v1.1 - Mavi

  • Ürün Kodu: 13984
  • Stok Durumu: 5
  • ₺733,15TL

  • Vergiler Hariç: ₺621,31TL

Etiketler: MakeBlock mBot Bluetooth Kiti v1.1 - Mavi

hızlıteslimat
100guvenilir
256bit
iade grantisi